UWAGA!!! Informacje zamieszczone na tej stronie nie są prawdziwe i stanowią część projektu edukacyjnego klasy 8B Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu. Uczniowie, w ramach nauki obsługi systemu WordPress oraz tworzenia artykułów, przygotowują materiały szkoleniowe. Wszystkie treści są fikcyjne i zostały stworzone wyłącznie w celach dydaktycznych.

Darmowe ogłoszenia lokalne!

Nie pobieramy żadnych opłat za zamieszczanie ogłoszeń.
Zapraszamy do współpracy lokalne firmy - pomagamy w uruchomieniu e-usług.
Sprawdź nas - nic cię to nie kosztuje.
Jestem zainteresiwany!

Największe odkrycia motoryzacyjne

CZYM JEST MOTORYZACJA?

Motoryzacja – całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych lub szynowych napędzanych silnikami spalinowymi (a także w ostatnich latach pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi i hybrydowymi).

POWSTANIE I ROZWÓJ MOTORYZACJI

Pojazd zwany samochodem został stworzony W 1876 roku a następnie w 1886 opatentowany przez Niemca – Carl Benz.

Gottlieb Daimler udoskonalił silnik spalinowy opracowany przez Nicolasa Otto w 1876 roku, tworząc premierową jednostkę napędzaną benzyną, która mogła być z powodzeniem źródłem napędu samochodów.

SILNIK

Źródło: intercars.pl

Elektryczny wtrysk paliwa:
Amerykańska firma Bendix opracowała elektryczny wtrysk paliwa który był stosowany w chevrolecie w 1958 roku Jednak nie spełnią on zamierzonych wymagań i zasnąć sprzedany do niemieckiej firmy Bosch. Bosch udoskonalił wynalazek Bendixa J 1967 roku byłem dostępny w marce Volkswagen a później w autach firmy Porsche. Od 1974 roku Bosch wprowadził Cyfrowy System wtryskowy korzystający z elektronicznego przepływomierza w celu ustalania dawki paliwa.

ZAWIESZENIE I PODWOZIE

W 1887 roku szkocki weterynarz John B Dunlop na potrzeby dojazdów do pracy rowerem opracował STOSOWANĄ DO DZIŚ oponę pneumatyczną.

Źródło: intercars.pl

Earle S. MacPherson był amerykańskim inżynierem motoryzacyjnym, który opracował a następnie w 1950r w seryjnym aucie marki Ford zastosował zawieszenie stosowane w autach do dziś zwłaszcza na przedniej osi pojazdów gdyż jest lekkie proste i bardzo skuteczne na drodze.

BEZPIECZEŃSTWO

W 1959r inżynier pracujący dla Volvo, Nils Bohlin, opracował trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, w układzie znanym także ze współczesnych aut. Volvo celowo nie zastrzegło patentu, udostępniając za darmo innym producentom.

Trzypunktowe pasy z mechanizmem bezwładnościowym to wynalazek, który prawdopodobnie uratował najwięcej osób w dziejach motoryzacji.

W latach 30. XX wieku popularność zaczęły zyskiwać nadwozia samonośne. Inżynierowie zauważyli, że dają większe możliwości w zakresie bezpieczeństwa. Pracujący dla Mercedesa, pochodzący z Węgier Béla Barényi, opracował pomysł kontrolowanych stref zgniotu w 1937 roku. Kontrolowana strefa zgniotu to przestrzeń, która w sposób zaplanowany przejmuje i rozprasza energię uderzenia, dzięki czemu przeciążenia działające na pasażerów znacząco się zmniejszają. By uchronić ich przed obrażeniami wynikającymi ze zgniecenia auta, kabina musi być zbudowana w formie klatki bezpieczeństwa, czyli mocnej i sztywnej konstrukcji. Po raz pierwszy strefy zgniotu z przodu i z tyłu oraz klatkę bezpieczeństwa zastosowano w Mercedesie W111 (1959 rok).

PODSUMOWANIE

Samochody czyli motoryzacja najpowszechniej nam znana może być praktyczna, może być komfortowa, może być bardzo szybka czy też luksusowa, ale na pewno zawsze powinna być bezpieczna!!!

Nasze strony wykorzystują ciasteczka
Polityka prywatności
O plikach cookie
ROZUMIEM