UWAGA!!! Informacje zamieszczone na tej stronie nie są prawdziwe i stanowią część projektu edukacyjnego klasy 8B Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu. Uczniowie, w ramach nauki obsługi systemu WordPress oraz tworzenia artykułów, przygotowują materiały szkoleniowe. Wszystkie treści są fikcyjne i zostały stworzone wyłącznie w celach dydaktycznych.

Darmowe ogłoszenia lokalne!

Nie pobieramy żadnych opłat za zamieszczanie ogłoszeń.
Zapraszamy do współpracy lokalne firmy - pomagamy w uruchomieniu e-usług.
Sprawdź nas - nic cię to nie kosztuje.
Jestem zainteresiwany!

CYBERPRZEMOC: Problem Współczesnego Świata

Rys. po lewej: www.gov.pl Rys. po prawej: wyborcza.pl



W ostatnich latach obserwujemy wzrost inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie cyberprzemocy. W  wielu krajach wprowadzono nowe przepisy prawne mające chronić ofiary tej formy przemocy. Również  platformy społecznościowe wprowadzają narzędzia do zgłaszania i blokowania nękających treści. Eksperci wskazują na znaczenie edukacji w zakresie bezpieczeństwa w internecie jako kluczowego  elementu w walce z cyberprzemocą.

Źródło: foto/pixabay.com/pl


Organizacje non-profit, szkoły i rządy coraz częściej organizują kampanie edukacyjne, aby zwiększyć świadomość problemu i nauczyć dzieci oraz młodzież, jak się przed nim bronić. W tym artykule opiszemy historię Basi, która mierzyła się właśnie z tym problemem. Zdarzenia dotyczące tej siódmoklasistki opisała dla Państwa nasza redaktorka Arcenia.


Basia, uczennica klasy siódmej, od zawsze chętnie dzieliła się swoim życiem w mediach społecznościowych. Na Instagramie co tydzień wstawiała nowe posty, które już po paru godzinach od publikacji stawały się viralem. Na platformach społecznościowych obserwowała ją praktycznie cała szkoła, chętnie komentując jej zdjęcia. Basia stała się przez to bardzo rozpoznawalna i zapraszano ją na wszelkie imprezy. Stała się ona ofiarą cyberprzemocy po wydarzeniach z pewnej imprezy, gdy do internetu trafiły jej niekorzystne zdjęcia, opublikowane bez jej zgody. Początkowo myślała, ze to naiwna zabawa, jednak szybko zaczęła otrzymywać obraźliwe wiadomości od rówieśników. Basia była bardzo wrażliwa na wszelką krytykę, więc te słowa bardzo ją dotknęły. Zaczęła unikać szkoły, imprez, spotkań ze znajomymi i popadła w depresję. Na początku próbowała sobie sama poradzić z problemem, jednak robiło się jeszcze gorzej. Postanowiła powiedzieć o wszystkim rodzicom, którzy zgłosili sprawę do dyrekcji jej szkoły. Szkoła zorganizowała w tym czasie dużo zajęć z psychologiem o tematyce bezpieczeństwa w internecie. Basia po pewnym czasie doszła do siebie i przestała przejmować się sytuacjami z przeszłości. Zrozumiała, że wstawianie tylu zdjęć do internetu nie jest koniecznie potrzebne, aby być popularnym.

W dzisiejszych czasach zachowanie bezpieczeństwa wchodzi na wyższy poziom. To już nie tylko ostrożność w ruchu komunikacyjnym, w bezpośrednich relacjach z nieznajomymi ludźmi, pilnowanie domknięcia gazu czy przekręcenia zamka w drzwiach. W obecnych czasach należy zachować ostrożność również korzystając np. z telefonu lub komputera, podłączonego do internetu, siedząc nawet we własnym pokoju, w ulubionym fotelu, w samym środku dnia.

Nasze strony wykorzystują ciasteczka
Polityka prywatności
O plikach cookie
ROZUMIEM